poniedziałek, 2 lipca 2012

List do Burmistrza Dzielnicy Ursus

Lokalizacja: Ursus, Warszawa

Zakończyła się ankieta: Czy potrzebujecie wybiegu dla psów w swojej okolicy?
Głosowało osób mało, by nie powiedzieć b. mało.
Wynik:  
Tak. Nie ma miejsca do zabaw z psem – 88%,
Raczej tak – 11%
Dla tych, którzy uważają tak jak ja, że potrzebujemy takiego miejsca,  poniżej zamieszczam wzór listu, który przesłałam do Burmistrza.
adres e-mail: wkrzemien(at)ursus.warszawa.pl

p.s. Dziękuję Maćkowi za pomoc w napisaniu tego listu! 


Warszawa, 2 lipca 2012 r.


Do:
Burmistrz
Dzielnicy Ursus


Szanowny Panie,

         Zwracamy się z wnioskiem, o wyznaczenie miejskiego wybiegu dla psów na terenie Osiedla Niedźwiadek. Mając na uwadze rosnącą liczbę mieszkańców warszawy jak i populację zwierząt, a w szczególności psów – wydaje się, że taki wniosek jest jak najbardziej na miejscu.  Mój postulat także ma umocowania prawne, ponieważ zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Stołecznego Warszawy, Rozdziałem VII, § 29 pkt. 8 „Psy mogą być zwolnione ze smyczy na wyznaczonych obszarach”. W mojej okolicy jak do tej pory nie wyznaczono żadnego takiego obszaru, a wręcz ustawiono zakazy wyprowadzania psów na najbliższych terenach zielonych.

       Miasto narzuca na mieszkańców obowiązek takiego wychowania psa i opieki nad nim, by nie stwarzał zagrożenia czy problemu dla innych mieszkańców. By móc realizować ten postulat niezbędna jest do tego infrastruktura, właśnie w postaci zamkniętego wybiegu dla psów. Dla jasności, nie mówimy tutaj o psiej toalecie, ale o miejscu gdzie psy mogą zostać bezpiecznie spuszczone ze smyczy i bawić się z innymi zwierzętami pod kontrolą swoich właścicieli. Proszę mieć na uwadze, także zakaz wyprowadzania psów w miejskich parkach. Wskazanie i utworzenie takiej przestrzeni będzie nosiło za sobą dodatkowe korzyści w postaci:
  • Zmniejszenia agresji wśród psów (wiadomo jest od dawna, iż pies tak jak człowiek dla zachowania higieny psychicznej musi rozładowywać swoją energię, najlepszym i najprostszym sposobem jest zabawa / możliwość wybiegania się na bezpiecznym zamkniętym terenie);
  • Zmniejszenia problemów ze szczekaniem psów w nocy / ciągu dnia, a tym samym zmniejszenie interwencji straży miejskiej;
  • Zwiększenie bezpieczeństwa w okolicy, poprzez przeniesienie i tak spuszczanych gdzie popadnie zwierząt, na ogrodzony jasno wyznaczony teren, gdzie np. dzieci bez nadzoru dorosłych nie będą miały miejsca;
Dodatkowo na wybiegach dla psów mogą być organizowane zajęcia szkół treserskich, spotkania z behawiorystami, weterynarzami. Można także organizować zawody, które pomogą rozpropagować szkolenie psów jako postawę odpowiedzialnego właściciela psa.

Teren przeznaczony na wybieg powinien posiadać wysokie ogrodzenie uniemożliwiające ucieczkę psom, elementy małej architektury jak ławka i kosze z dyspozytorami torebek na nieczystości psie oraz oświetlenie. W miarę możliwości przydatne są także elementy do ćwiczeń jak przeszkody.
Chcielibyśmy zwrócić także uwagę na odpowiednią wielkość wybiegu: zważywszy na plany budowy Miasteczka Ursus wybieg nie powinien być mniejszy niż 0,3 ha - proponujemy powierzchnię od 0,5 do 1 ha. 


Z wyrazami szacunku
Anna K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz