niedziela, 28 kwietnia 2013

Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

foto: wikipedia


Nie wiem czy wiecie, ale od 2008 roku, ten dzień jest Międzynarodowym Dniem Psa Ratowniczego.
Pies od zawsze był przy człowieku w służbie. Teraz najczęściej jest psem towarzyszącym, psem policjantem czy terapeutą. Mało z nas ma do czynienia z psami ratownikami. Właściwie to może i dobrze… ale warto znać ich pracę :)


Ludzie mimo wszystko często giną. Najczęściej chyba widzimy psy przy pracy w poszukiwaniu ludzi w górach. Jednak psy przydają się nie tylko w tych ekstremalnych warunkach. Dzieci oddalają się od domu w zabawie, czy po kłótni z opiekunami. Coraz dłużej żyjemy przez co spotykają nas choroby, które utrudniają nam funkcjonowanie, jak np. Alzheimer. Są potrzebne wszędzie tam gdzie liczy się czas w poszukiwaniu.


O szkoleniu psa poszukującego w terenie otwartym rozmawiałam z Agnieszką Matejczuk, przewodniczką Vivy (w trakcie szkolenia) 


Do jakich zadań używa się psów poszukujących?
do poszukiwań żyjących ludzi w terenie otwartym (lasy, łąki ... ) jak i również na gruzowiskach (ostatnio sporo się wali i psy szukają ludzi pod gruzem ... żyjących ludzi)

Czy każdy pies, który często niucha w trawie mógłby znaleźć człowieka, który zaginął np. w lesie? poszukiwanie, to to samo co węszenie w trawie?
Poszukiwanie to nie to samo co węszenie w trawie, psy poszukiwawcze nawąchują zapachy wiatrem górnym, nie chodzą po śladzie.
Każdy pies może znaleźć przez przypadek człowieka w lesie... pytanie co z tym fantem zrobi :) Psy poszukiwawcze są uczone "oznaczania" znalezionego żywego człowieka przez szczekanie lub meldowanie (np. tzw. rolka). Przewodnik dzięki temu, że pies "oznaczy" wie, że pies znalazł człowieka żywego.

Jak przebiega szkolenie psa?
W wielkim skrócie. Najpierw psy mają testy. Sprawdza się jak się zachowują w gronie obcych osób – początkowo osób jest sporo, a potem czy odejdzie sam z obcą osobą aby się pobawić na boku. ... Później pies bawi się z obcymi ludźmi. Jest oswajany z obcymi, aby chciał potem dążyć do obcej osoby, która będzie gdzieś tam leżała w polu :)
Vivek np. na początku znajdywała człowieka, ale nie podchodziła do niego i nie dostawała nagrody ... musiałam ją socjalizować z obcymi i dużo zabawy z obcymi na treningach i zaczęła podchodzić :) Potem się uczy, że jak jest człowiek, to się podąża w jego stronę bo będzie zabawa :)
Jednocześnie, ale osobno ustala się metodę oznaczania i ćwiczy się to oznaczanie.
Na końcu łączymy wszystko w całość czyli lokalizację i oznaczanie.
foto: wikipedia
Długa to droga i żmudna :) zawsze trzeba to ćwiczyć, raz osobno, raz razem nawet jak pies już ma certyfikat.

Czy pies odczuwa coś takiego jak rozczarowanie, gdy nie znajduje szukanego człowieka?
W pewnym sensie tak, pies szuka dla nagrody. Na treningach dostaje tą nagrodę od pozoranta (osoby ukrytej gdzieś w polu która leży i czeka aż ją odnajdą, zazwyczaj innego członka grupy, czasami jak mamy szczęście, jest to jakaś obca osoba dla psa) Na egzaminie czy w prawdziwej akcji dostaje nagrodę od przewodnika. .Często jak pies na prawdziwej akcji nie znajdzie człowieka, bo go tam nie ma, to się pozoruje i ktoś idzie się specjalnie schować aby pies dostał nagrodę.

Ile trwa "kariera" psa poszukującego?
To bardzo indywidualna sprawa. Zależna od sprawności, zdrowia i samopoczucia psa

Czy zdarza się, że pies przestaje chcieć pracować, wypala się w swym zawodzie?
Nie spotkałam się z takim przypadkiem. Szybciej człowiek się wypala.

Czego można by życzyć psom poszukującym i ich przewodnikom :)
Stabilnego lekkiego wiatru ? :) 

Psom życzę więc lekkiego wiatru, radości z pracy i dużo zdrowia. Niech wasze nosy i łapy dalej nam pomagają!

www.rescue-dog-day.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz