piątek, 2 listopada 2012

Arden Moore "Co Twój pies próbuje Ci powiedzieć? Poznaj tajemnice psiej psychologii"

merlin.pl

Jedno co można powiedzieć o tej książce – nie jest to typowy poradnik właścicielski.

Oryginalny tytuł The Dog Behavior Answer Book: Practical Insights & Proven Solutions for Your Canine Questions
był znacznie bardziej odpowiedni. Tajemnic psiej psychologii nie znalazłam.
Książka rzeczywiście składa się z pytań i odpowiedzi. Autorka sama wspomina, że zagadywanie jej o zachowanie psa było przyczyną powstania tej książki.

Na pierwszy rzut oka wygląda to na zbiór listów do redakcji psiej gazetki… Kochana redakcjo mój pies mnie liże, co mam zrobić? Całe szczęście to tylko taki początek.

Ale do rzeczy. Pytania te pogrupowano w 6 części odnoszących się do zachowań (nazwijmy to naturalnych), komunikacji, zachowań (dziwnych), szkolenia, życia z psem i zmian w naszym wspólnym życiu.


Odpowiedzi są dość rzeczowe, a porady starają się uwzględnić ewentualne skutki uboczne działań, które polecono jako antidotum.
Wybrana przez autorkę formuła jest dość trudna. Odpowiedzi autorki na szczęście są rozbudowane, obejmujące kilka możliwych przyczyn zachowania. Zwykle też zawierają informację o zapewnieniu psu odpowiedniej aktywności zarówno intelektualnej jak i ruchowej. Im dalej zagłębiałam się w treść książki, tym bardziej wydawała się mi rozsądna.

Co do poruszania się po książce, to dla mnie jest ona męcząca. Przyzwyczajona jestem głównie do poradników technicznych o psach i mam kłopoty w odnalezieniu się w tej formule. Tu panuje trochę chaosu. :-) Nawet przyjęty podział jest dla mnie zagadkowy. Zrobienie szczegółowego spisu treści w wydaniu tego typu jest raczej niemożliwe. Dlatego odnalezienie porady, po pewnym czasie od czytania, będzie trudne.

Muszę też pochwalić wydawcę. W środku znajdziecie też ciekawostki i linki do stron z większą liczbą informacji na dany temat. Stał się cud i są to linki do polskich stron! Chyba pierwszy raz widzę by ktoś zadał sobie trud i poszukał informacji, a nie bezmyślnie przekopiował link. Dodatkowo są też wyjaśnienia, które mówią jak sprawa się ma na polskim gruncie. Brawo!

Padło w niej też zdanie, które jest dla mnie jedną z myśli przewodnich przy koniach czy psach. Podobne kiedyś przeczytałam w książce Monty'ego Robertsa i dość mocno wryło mi się w pamięć.
To, czy narzędzie okaże się efektywne, czy też szkodliwe, zależy nie od samego przyrządu, lecz od tego, w jaki sposób będzie on używany.
To my wybieramy narzędzia i nadajemy im cechy kary, bądź nagrody, więc róbmy to z głową.

Podsumowując. W książce znajdziecie opisy sygnałów uspakajających, wyjaśnienia zachowań typowych dla danych ras lub grup psów pracujących czy też opis nauki przywołania. Może to trochę krzywdzące, ale książka ta wydaje się odpowiednia dla osób, które nie chcą się specjalnie zagłębiać w psią tematykę. Pomoże im ona wyjaśnić pewnie zachowania i też nie będzie im proponować autonaprawy psa z dużą usterką wychowawczą.


Całkiem ciekawy ten chaos :-)

2 komentarze:

  1. Mam i czytałam. TRzeba ja przeczytać całą, bo rzeczywiscie trudno wyciagnać z niej na szybko jakies informacje. Ale czyta sie łatwo i jest sensowna.

    OdpowiedzUsuń
  2. ja również czytałam, okazała się pomocna :), i fakt, po czasie trudno mi w niej odnaleźć informację, której nie zaznaczyłam sobie ku pamięci

    OdpowiedzUsuń