czwartek, 23 maja 2013

PIES, Poradnik opiekuna - Graham Meadows, Elsa Flint

www.empik.com
Nie przepadam za poradnikami, ponieważ po przeczytaniu kilku z nich, większość powtarzających informacji mnie już po prostu nudzi. Jednak ta książka zaskoczyła mnie w kilku fragmentach i dowiedziałam się kilku interesujących i wartościowych informacji.

Początkowo wydaję się, że na dany temat wie się wystarczająco dużo. W przypadku tego poradnika, rozdział poświęcony poradom dotyczącym prawidłowego żywienia psów, rozłożenie tematu na czynniki pierwsze okazało się bardzo przydatne. Omówione są m.in zalety i wady zarówno gotowych karm jak i samodzielnie przygotowywanych, rozpiska składników poszczególnych posiłków oraz instrukcje jaka jest różnica pomiędzy karmieniem szczenięcia, a dorosłego psa. Wymienione są przykładowe problemy żywieniowe, jak należy postępować przy zatruciach i jak je rozpoznać.

Kolejne ważne informacje wyczytałam w części, w której omówione zostały problemy z zachowaniem psów. Możemy w niej znaleźć szczegółowo opisane główne typy agresji, takie jak: dominacyjna, lękowa, macierzyńska, łowiecka, przeniesiona, idiopatyczna (wroga reakcja o nieznanym podłożu), wobec nieznanych psów, w obrębie stada, pilnowanie przedmiotów czy jedzenia. Inne problemy takie jak: uciążliwe szczekanie, niszczenie przedmiotów, kopanie w ziemi, załatwianie potrzeb w domu, lęk przed rozłąką, nerwica natręctw, notoryczne ucieczki. Do każdego z tych zachowań przedstawione są przykładowe działania zapobiegawcze. 

Trochę przerażający dla mnie był rozdział dotyczący zdrowia psa, a dokładnie fragment w którym bardzo skrupulatnie opisane zostały pasożyty (glisty, tęgoryjce, włosogłówki, tasiemce, nicienie płucne, nicienie sercowe) zakażenia pierwotniakami (toksoplazmoza, kokcydioza, giardioza) oraz inne paskudztwa (pchły, kleszcze, wszy i wszoły, świerzbowce uszne, swędziki jesienne).

Warto również zwrócić uwagę na części opisująca kontrole zdrowotną, w której przedstawiona została tabela z dokładna analizą różnych schorzeń (uszu, jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit, oczu, wątroby, śledziony, trzustki, układu nerwowego, układu kostnego, stawów, mięśni, skórne, układu moczowego, układu krążenia, układu oddechowego, cyklu rujowego, układu rozrodczego, zaburzenia hormonalne) z podziałem na trzy kolumny: objawy, przyczyny i postępowanie.


SPIS TREŚCI:
- Psy i ludzie
- Pies w domu
- Opieka nad psem
- Żywienie
- Zachowanie psa
- Szkolenie
- Problemy z zachowaniem psów
- Zdrowie psa
- Kontrola zdrowotna
- Starość
- Rozród i hodowla psów
- Wybór rasy

Podsumowując - jeśli mamy się decydować na kupno porządnego poradnika to zdecydowanie ten polecam!

1 komentarz:

  1. Dokładnie, zgadzam się. Poradnik mam od blisko roku, mimo to często po niego sięgam :)

    OdpowiedzUsuń