piątek, 21 grudnia 2012

Flyball!

http://www.sachem.ca/


Zastanawialiście się skąd wzięły się szarpaki?
Podobno wymyślili je zawodnicy flyball :-)
Szarpak jest świetnym łupem, tu nagrodą za piłeczkę ;-)

Jeżeli nie jesteście fanami sportów opartych na posłuszeństwie, gubicie się na torach agility ;-) a wasze rzuty frisbee jedynie wybijają okna sąsiadom, to nie jesteście jeszcze straceni dla sportu. Jest jeszcze dyscyplina, w której możecie się wykazać.Głównym waszym celem będzie pokazanie psu, że z wami jest super i fajnie oraz wykorzystanie jego zdolności aportu. Nie zabierajcie smaczków tylko szarpak i piłkę oraz dobre buty do biegania :-)
Dla psa obowiązkowe są lekkie szelki. Co jeszcze? Dużo entuzjazmu i pozytywnej energii! :-)


http://www.green-bean.com/

http://www.flyball.org.uk

Flyball polega na pokonaniu toru z 4 płotkami do maszyny wyrzucającej piłkę, zdobyciu jej i powrocie tą samą drogą. Tę samą czynność powtarzają kolejne psy z zespołu, bez gubienia piłki. Czyli wyścig psich sztafet.
Wysokość przeszkód ustala się na podstawie wysokości najniższego członka zespołu. Znaczy to, że w każdym zespole pożądany jest szybki mały pies jak np. Jack Russel Terrier. Jest o tzw. "height dog", którego obecność upraszcza tor dla pozostałych członków.
Startują dwie drużyny jednocześnie. Wygrywa ta, która pierwsza kończy tor. Obecny europejski rekord toru, ustanowiony przez team Extreme Breaking (UK), wynosi 16,06 sek.! Ekstremalna prędkość :-)


Flyball narodził się w USA pod koniec 1960 r.. Tam też w 1983 r. rozegrano pierwszy turniej. Największą popularność osiągnął w USA i Kanadzie. W Polsce możemy go uprawiać w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Tarnowskich Górach, Trójmieście i od niedawna w Opolu.


http://www.americanwhippetclub.net

W zasadzie nie ma ograniczeń rasowych, są raczej wagowe. Pies musi uwolnić piłkę skacząc na box i do tego potrzebna jest jednak odpowiednia masa. Ważna jest oczywiście prędkość. W zespołach znajdziecie sporo Border Colie, wspomnianych Jack Russell Terrierów, Whippety, tollery czy pudle. Mixy są również mile widziane. Ważna jest chęć aportu i współpracy ze swoim przewodnikiem. Jak we wszystkich psich sportach agresja wyklucza z treningu.


Co możemy zyskać? Przede wszystkim dużą utratę psiej energii, a jak wiadomo grzeczny pies, to zmęczony pies ;-) Flyball, to sport praktycznie bez komend. Podstawą jest przywołanie oparte na imieniu psa. Każdy z pewnością marzy o świetnym przywołaniu :-) Większość psich dyscyplin opartych jest na samodzielnej pracy. Nie każdemu to odpowiada. Ten sport opiera się na pracy zespołowej. Równoległe starty sprzyjają rywalizacji …i są dość głośne. Właściwie głośne są psy oczekujące na start ;-)

Zachęceni?


http://www.tollery.wroclaw.pl
Chcących obejrzeć zawody, z okolic Warszawy,  zapraszam do Ożarowa Mazowieckiego.
Terminy zawodów:
DG Spring - 21 kwietnia
DG Summer - 30 czerwca
DG Autumn - 22 września


Tymczasem w warszawskim UNLEASHED swoją przygodę rozpoczęła Mania i Maciek. Trzymajcie za nich kciuki! :-)


Posiadaczy Facebook'a i zainteresowanych flyball zapraszam do grupy Flyball Polska

5 komentarzy:

 1. Podoba mi się! Chociaz startu w zawodach chyba bym nerwowo nie wytrzymała;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podobno przygotowanie się z psem do zawodów zajmuje około roku, więc byłby czas na wyluzowanie ;)

   I jest jeszcze drużyna, która Cię wspiera! :)

   Usuń
 2. Flyball wydaje mi się bardzo fajny, nawet myślałam kiedyś, żeby może spróbować, tym bardziej, że stolica niedaleko, ale mamy jednak inne priorytety :). Muszę się w końcu zebrać w sobie i wybrać na zawody flyballowe, żeby zobaczyć to na żywo :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to chyba najbliższe w kwietniu :)

   Ja podpatruję treningi New Generation UNLEASHED i podoba mi się podejście. Jest luz, zero napięcia. Fajnie o wygląda, zobaczymy jakie będą efekty :)

   Usuń
 3. widziałam raz na DCDC i również bardzo mi się podobało, fajnie się ogląda, a jakie emocje! ;)

  OdpowiedzUsuń